A képzés célja és a szakmai kompetenciák
A képzés célja olyan gazdasági és vidékfejlesztési agrármérnök képzése, aki képes a mezőgazdasági termeléssel, szolgáltatással, szaktanácsadással összefüggő operatív szervezési és irányítási feladatok ellátására. Az elsajátított ökonómiai, menedzsment, regionális és térségi ismeretek bitrokában az agrártermelés sajátosságai és az agrárgazdaság kapcsolatrendszerének ismeretében, környezettudatos szemlélet alapján képes a munkaerő-piaci elvárásoknak megfelelő szakmai munka végzésére. Rendelkezik a vidékfejlesztés európai uniós normák szerinti értelmezéséhez, vidékfejlesztési programok tervezéséhez, lebonyolításához szükséges szakismeretekkel. Képes a mezőgazdasági termelés, feldolgozás, az ipari termelőeszköz-ellátás, kereskedelem kapcsolodó feladatainak az integrálására. Felkészült tanulmányai mesterképzésben való folytatására.
Miért Keszthely?
- Ki ne szeretne a Balaton fővárosában, a parthoz közel tanulni?
- Itt mindent megtanulhatsz, amit az agrárvilágról tudnod érdemes, nem csak elméletben, gyakorlatban is.
- Saját botanikuskertünkben és tangazdaságunkban sajáthatod el a gyakorlati tudásod.
- Pezsgő diákélet vár egyetemi klubbal, koncertekkel, rendezvényekkel!
- Vízimádóknak: saját evezőcsapat és Regatta minden évben!
- Természetkedvelőknek szervezett túrákkal is készülünk.
- Öntevékeny csoportok: bármi, ami csak érdekelhet…
- A Georgikon TV-n keresztül friss infókat kaphatsz a Campusról diáktársaid segítségével, de ha van affinitásod, még a műsorkészítésbe is belekóstolhatsz!
- Klubok, csoportok várnak, mindenféle témakörben: Táj és Ember Klub, Georgikon Társastánc csoport, Georgikon Fiatal Gazda Klub, Georgikon Keresztény Diákkör, Xiros Klub, Bexi Klub
Részletek a képzésről
Gyűjthető kreditek
- Az alapfokozat megszerzéséhez összegyűjtendő kreditek száma: 180+30 kredit
- A szak orientációja: kiegyensúlyozott (40-60 százalék)
- A szakdolgozat elkészítéséhez rendelt kreditérték: 15 kredit
- Az intézményen kívüli összefüggő gyakorlati képzés minimális kreditértéke: 30 kredit
- A szabadon választható tárgyakhoz rendelhető minimális kreditérték: 10 kredit
Az elsajátítandó szakmai kompetenciák
A gazdasági és vidékfejlesztési agrármérnök
a) tudása
- Elsajátította a gazdaságtudomány, illetve a gazdaság, az agrárium mikro és makro szerveződési szintjeinek fogalmait, törvényszerűségeit, folyamatait és összefüggéseit, továbbá ismeri a kapcsolódó szakterületek terminológiáját.
- Ismeri a főbb növénytermesztési, kertészeti és állattenyésztési ágazatok működtetéséhez, szervezéséhez szükséges alapvető technológiákat, a tájhasznosítási, öko-termesztési, precíziós és integrált termesztési stratégiákat.
- Tisztában van az agrárüzleti szektor működésének és fejlődésének számviteli és pénzügyi hátterével, továbbá átfogóan ismeri az agráriumban használt fontosabb agrárinformatikai eszközöket, ügyviteli, tervezési, elemzési telepirányítási szoftvereket.
- Ismeri az agráripari termelés területén elindult technológiai forradalom (Ipar 4.0.) lényegét, eszközrendszerét és vívmányait.
- Tisztában van a digitalizáció és automatizáció alkalmazási területeivel, azok széleskörű elterjedésének pozitív és negatív következményeivel, továbbá ismeri ennek a mezőgazdasági logisztikában, termelésben, gépüzemeltetésben játszott szerepét.
- Ismeri és érti a hazai élelmiszergazdaság működéshez kapcsolódó hazai és európai uniós szakigazgatás rendszerét, valamint a szakterületén lejátszódó folyamatokat és a köztük lévő összefüggéseket.
- Érti és ismeri a vidéki területek gazdaságfejlesztésének, a vidék- és területfejlesztés működésének sajátosságait (a mezőgazdaság vidékfenntartó és vidékfejlesztő szerepét) és a sajátosságok összefüggéseit.
- Ismeri a fenntartható fejlődés elméleti és gyakorlati hátterét, valamint a vidéki lakosság életminőségét meghatározó követelményeket, valamint érti és alkalmazni tudja a körforgásos gazdálkodási modell koncepcióját az élelmiszergazdaságban.
- Ismeri a vidék- és az élelmiszergazdaság működésének és fejlődésének nemzetközi, nemzeti és térségi összefüggéseit.
- Ismeri és érti az EU Közös Agrárpolitikáját, az európai uniós, illetve nemzeti mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatások rendszerét és az ehhez kapcsolódó pályázati követelményeket.
b) képességei
- Képes elsősorban az agráriumban a termelési folyamatok megszervezésére, ellenőrzésére, gazdasági elemzésére és értékelésére, továbbá pénzintézeteknél, vállalatoknál az agráriumot érintően pénzügyi elemzői, döntés-előkészítői és döntéshozatali feladatok ellátására.
- A gyakorlati tudás, tapasztalatok megszerzését követően, képes kis-, közepes és nagyméretű agrár- és élelmiszergazdasági vállalkozások, egyes szervezeti egységeinek vezetésére. Gazdálkodó szervezetekben átfogó gazdasági funkciót lát el, összetett gazdálkodási folyamatokat tervez, irányít, az erőforrásokkal gazdálkodik.
- Képes közreműködni az vidékgazdaságban érdekelt vállalkozások alapításával, működtetésével, megszüntetésével kapcsolatos elemző, döntés-előkészítő és döntéshozatali tevékenységek ellátásában.
- Képes komplex módon elemezni egy meghatározott vidéki térség problémáit, lehetőségeit és képes tanácsot adni a fejlesztés lehetséges irányairól, aktívan bekapcsolódva a területi tervezési feladatok ellátásába.
- Képes mérlegelni az adott vállalati, intézményi vagy közösségi projektek hatásait a vidék gazdasági, társadalmi és természeti környezetére vonatkozóan.
- Alkalmas az agrobiznisz egyes területei által érintett vidéki területeken élő emberek életfeltételeinek javítására, a rendelkezésre álló források integrálására, a lokális gazdaság fejlesztésére és a fenntartható fejlődés megteremtésére.
- Önállóan képes a gazdálkodásirányítási folyamatok tervezésére, beszerzési, értékesítési folyamatok irányítására.
- Képes komplex vidékfejlesztési koncepciók kidolgozására, területi tervezésre és az agrárvállalkozások szintjén üzleti terv készítésére és azok koordinációjára.
- Képes számviteli ismeretei birtokában a kis- és középvállalkozások bizonylatolási és elszámolási kötelezettségeinek teljesítésére.
- Képes közreműködni a tájhasznosítási, öko-termesztési és integrált termesztési stratégiák és technológiák kidolgozásában és megvalósításában.
- Képes a vidéki térség fejlesztéséhez szükséges projektek megírására, koordinálására.
- Vidékfejlesztésre vonatkozó ismeretek és módszerek alapján részletes önálló elemzést, alapvető összefüggések feltárását végzi, önálló következtetéseket von le.
- Rendelkezik az agrárium vonatkozásában a szakmaspecifikus digitális készségekkel és kompetenciákkal.
- A szakon végzettek rendelkeznek kapcsolatteremtő, problémafelismerő és problémamegoldó képességgel, együttműködési és kommunikációs készséggel.
c) attitűdje
- Nyitott a gazdaság, a vidék- és területfejlesztés és a kapcsolódó tudományterületek társadalmi szerepének képviseletére, valamint a családigazdaságok menedzsmentjére.
- Fejlett szakmai identitással, hivatástudattal rendelkezik, melyet a szakmai és szélesebb társadalmi közösség felé is vállal.
- Agrárgazdasági és vidékfejlesztési kérdésekben kezdeményező, fogékony az újdonságokra, befogadó mások véleménye, az agrárium ágazati, regionális, nemzeti és európai értékei iránt.
- Fogékony a környezettudatosság és az emberi egészség iránt, és érzékeny az agrár- és vidékgazdasággal kapcsolatosan felmerülő problémákra.
- Együttműködési szándékkal közeledik a felmerülő agrárgazdasági, vidékfejlesztési, problémák üzemi és térségi szintű megoldásához.
- Nyitott és befogadó az agrárium és a gazdaságtudomány, valamint a termelési gyakorlat új eredményei iránt, továbbá nyitott mások eltérő véleményére, ha azok szakmai indokokkal kellően alátámasztottak és hitelesen közvetíti szakterülete értékeit.
- Szakmai kérdésekben kreativitás, jó problémafelismerő és -megoldó képesség, elemző és szintetizáló képesség, a fenntarthatóság elve melletti elkötelezettség, jó kommunikációs és együttműködési képesség, szakmai felelősségtudat és szakmai továbbképzés iránti igény jellemzi.
d) autonómiája és felelőssége
- A termelés-szervezeti egységek középszintjén önállóan gyakorolja a menedzsment funkciókat, döntéseiért felelősséget vállal, továbbá felelősséget vállal a saját és az irányítása alatt álló munkatársak munkájáért.
- Felelősségtudata a magatartásával kapcsolatos szakmai, jogi, etikai, egészségszempontú normákat, szabályokat illetően is megnyilvánul, továbbá önállóan tervezi meg saját szakmai előmenetelét.
- Felelősséggel vállalja nyilatkozatainak, véleményének következményeit, továbbá felelősséget vállal a szakvéleményében közölt megállapításokért és szakmai döntéseiért, az általa, illetve irányítása alatt végzett munkafolyamatokért.
- Felelősen gondolkodik a gazdasági döntések környezeti és társadalmi hatásairól, valamint az agráriumban működő vállalkozások társadalmi és környezeti felelősségvállalásáról.
Az alapképzés jellemzői
Szakmai jellemzők
A szakképzettséghez vezető tudományágak, szakterületek, amelyekből a szak felépül:
– gazdaságtudományi alapismeretek 15-20 kredit, amelyből:
- gazdaságmatematikai, informatikai alapismeretek 5-8 kredit,
- közgazdaságtani, statisztikai alapismeretek 10-12 kredit;
– agrár-természettudományi és agrártechnológiai alapismeretek 45-56 kredit, amelyből:
- állattani, növénytani, élettani, agrometeorológia alapismeretek 8-10 kredit,
- mezőgazdasági alapismeretek 5-8 kredit,
- növénytermesztési, kertészeti, állattenyésztési, és élelmiszerfeldolgozási alapismeretek 18-20 kredit,
- precíziós gazdálkodási, agrárműszaki és agrár-digitalizációs alapismeretek 10-12 kredit,
- környezetgazdálkodási és fenntarthatósági elvek mezőgazdasági alkalmazása alapismeretek 4-6 kredit;
– vállalkozási és üzleti alapismeretek 28-42 kredit amelyből:
- pénzügyi és számviteli alapismeretek 10-14 kredit,
- vállalatgazdaságtani, gazdasági és üzleti tervezési alapismeretek 10-15 kredit,
- logisztikai és ellátásilánc-menedzsment alapismeretek 4-6 kredit,
- üzleti kommunikációs, HR menedzsment és munka- és vezetésszervezési alapismeretek 4-7 kredit;
– agrárgazdasági elméleti és gyakorlati szakmai alapismeretek 21-33 kredit, amelyből:
- agrárpiaci, agrár- és élelemiszer marketing alapismeretek 3-5 kredit,
- alkalmazott agrárinformatikai, agrárügyviteli és nyilvántartási alapismeretek 6-8 kredit,
- mezőgazdasági üzemtani, ágazati gazdaságtani alapismeretek 7-10 kredit,
- agrárgazdaságtani és agrárpolitikai, agrárszakigazgatási, támogatási és szabályozási rendszerek alkalmazásával kapcsolatos alapismeretek 5-10 kredit;
– a vidékgazdasági, regionális és vidékfejlesztési alapismeretek 20-30 kredit, amelyből:
- regionális gazdaságtani, vidékpolitikai, regionális elemzési módszerek ismeretek 8-12 kredit,
- vidékfejlesztési, területi és projekttervezési ismeretek 8-12 kredit,
- vidék- és civilbiztonsági ismeretek 4 kredit.
A szakmai gyakorlat követelményei
A szakmai gyakorlat két részből tevődik össze: a szakmai elméleti képzéshez kapcsolódóan összesen, legalább három hét gyakorlati képzésből, valamint egy félévig (tizenkettő-tizenöt hétig) tartó szakmai gyakorlatból áll, amely külső gyakorlati helyen is megszervezhető.
Választható specializációk
VÁLASZTHATÓ SPECIALIZÁCIÓ | SPECIALIZÁCIÓFELELŐS | MELY MUNKARENDBEN? |
---|---|---|
Helyi gazdaságfejlesztő | Dr. Kovács Ernő egyetemi docens | nappali munkarendben |
Vidéki turizmus | Dr. Lőke Zsuzsanna egyetemi docens | nappali munkarendben |
Specializációra történő felvétel feltételei
A specializációválasztásnak nincsenek külön feltételei.
Levelező munkarendű képzés sajátosságai
A tanterv, az ismeretek egymásra épülése, a specializálódási lehetőség és a záróvizsga követelmények megegyeznek a nappali munkarendű képzéssel. Az oktatás jellege, a tananyagcsoportok beosztása és bizonyos módszertani kérdések az oktatás helyétől függően eltérhetnek egymástól.
A levelező munkarendű képzés tanórái péntek délután és szombati napokon kerülnek megtartásra.
Szakmai gyakorlat
15 hét vállalati-üzleti gyakorlat 75 nap (520 óra) célja, a képzési rendszerben tanult elméleti és gyakorlati ismeretek alkalmazása, bekapcsolódás a vállalat, intézmény, szervezet menedzsmenti tevékenységébe, közreműködés egyes problémák megoldásában, szakmai gyakorlati tapasztalatok szerzése a választott szakirány területén. Ezen gyakorlat esetében a hallgatók a képzéshez szorosan kapcsolódó szakmai vállalkozásnál, hivatalban, intézményben végeznek szakmai munkát, ahol bekapcsolódnak a működés különböző folyamatainak munkáiba. A gyakorlat végén szakmai gyakorlati naplót készítenek, ami beszámoló keretén belül kerül elfogadásra.
A gyakorlat alapvetően az alábbi típusú helyszíneken teljesíthető:
- a MATE által felajánlott gyakorlati helyeken;
- a hallgató által saját magának szerzett gyakorlati helyen;
- Erasmus szakmai gyakorlati helyen.
Nyelvoktatás, szaknyelvoktatás
A hallgatóknak a képzés során nappali munkarendben a mintatanterv szerint két féléven keresztül alapozó nyelvoktatásban, majd két féléven keresztül szaknyelvoktatásban kell részt venniük. A nyelvoktatás és a szaknyelvoktatás teljesítése kritérium követelmény. Levelező munkarendben a nyelvoktatás és szaknyelvoktatás szabadon választható módon valósul meg.
A végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzésének feltételei
- a képzés összes kötelező tantárgyának, valamint a tanterv szerint szükséges mennyiségű szabadon választható kredit és a szakdolgozat-készítésre adható kreditek teljesítése összesen 180 kredit értékben;
- a 30 kredit értékű szakmai gyakorlat teljesítése.
Záróvizsga
Záróvizsgára bocsátás feltételei
- végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzése;
- szakdolgozat benyújtása és bírálók általi elfogadása;
- a hallgatónak nem állhat fenn tartozása az Egyetem felé.
A záróvizsga részei
- szaktárgyi komplex vizsga (A -kötelező tárgyakból, B tétel -specializációs tárgyakból);
- szakdolgozat védés.
Záróvizsga ismeretkörök, záróvizsgatárgyak
A szakon tanulmányaikat befejező hallgatók a kötelező szaktárgyak ismeretanyagából és az egyes specializációk ismeretanyagából tesznek komplex vizsgát:
- A szaktárgyi komplex vizsga („A” tételek) tárgyainak teljes kreditértéke 18-24 kredit, amely lefedi a közgazdaság, a regionális gazdaság, az agrárgazdaság, a vidékfejlesztés, a projekttervezés és a szakigazgatás szakmai törzsanyagát. A vizsga során a hallgató egy tételt húz a tételsorból.
- Az egyes specializációk ismeretanyaga („B” tételek) 15 kredit értékű, amelyből a hallgató szintén egy tételt húz a záróvizsga során.
Az „A” tételsort az érintett tárgyfelelősök bevonásával a szakfelelős, a „B” tételsorokat a specializáció felelős bevonásával az adott képzési hely szakkoordinátora állítja össze minden tanévben.
A képzések aktuális tantervei a sharepoint felületünkön kikereshetőek.
További alapképzések
Állattenyésztő mérnöki szak
Magyar nyelvű, nappali tagozatos, 7 féléves alapképzés
Turizmus-vendéglátás szak
Magyar nyelvű, nappali és levelező tagozatos, 8 féléves alapképzés